Domů » VÁNOCE, aneb PELÍŠKY v roce 2024

VÁNOCE, aneb PELÍŠKY v roce 2024

Po roce Vánoce přicházejí a jak je všude psáno, období klidu a míru.

Skoro by se zdálo, že v prosinci, a hlavně o Vánocích není dovoleno se stresovat, nedej bože se neusmívat na všechny kolemjdoucí, když táhnete v jedné ruce těžký nákup na štědrovečerní večeři a v druhé vánoční stromeček, nebo dokonce neocenit sousedův dům ozdobený světýlky snad i ve sklepě, která blikají každý den do rána a svití vám přímo do ložnice.

Neříkejte, že se netěšíte na ten krásný večer s rodinou. Všichni pohromadě, příjemná atmosféra…Jo, tak tohle znám možná tak z amerických vánočních filmů.

U nás je to každý rok asi nějak takhle:

Maminka vystresovaná, že přijede tchýně, která jí bude říkat, co měla udělat jinak. Rozdíl mezí knedlíkem a nokem už totiž všichni známe, ale víte, jak velké téma může být, že hrášek do bramborového salátu nepatří?

Tatínka, který si zvládne přidat klidně třikrát však tato polemika netrápí. Zato strejda, který si stihnul taky přidat, ale bohužel ne salátu trápí poměrně všechny. Atmosféra houstne ve chvíli, kdy ve svém stavu vytáhne eso z rukávu v podobě řešení dědictví a chce to vyřešit hned.

Švagrová těšící se na nově nabitý majetek se dokáže rozčílit nad tím, že děti strašně pomalu rozbalují dárky a ona nestihne tu novou pohádku, co za chvilku začne a kterou musí vidět, protože Maruš v práci říkala, že Eva z podatelny říkala, že letos se ta pohádka vážně nepovedla a je zase o něco horší než loni.

Bratranec nám nezapomene sdělit, že tohle jsou ty poslední Vánoce, kdy kupoval dárky, protože je všechno šíleně drahý, a to i když se nechal inspirovat a nakupovat jel do Německa.

Nerozbitné skleničky nemáme, a přesto se u nás každé Vánoce nějaká proletí. Osobně bych to zařadila mezi tradice. Když se to každý rok již 10 let opakuje, tak už to je tradice ne?

Řadím tam i to, že mamka každé Vánoce podává žádost o rozvod, protože je na všechno sama a obviňuje tátu z toho, že má milenku.

Nejlepší taktiku zvolila ségra, která umí předstírat radost z dárků, přitom u stromečku je všichni vidíme poprvé, ale i naposled. Kde asi soudruzi z NDR udělali chybu?

Tím to všechno, ale nekončí. Z Vánoc pomalu přecházíme na oslavu nového roku. Strejda ještě nestihnul vystřízlivět, ale tentokrát ho v tom podpoří i zbytek rodiny. Dostaví se výčitky, vzpomínky a vytáhnou se celoroční křivdy.

V deníčku si z přání zhubnout 10 kg přepíšeme na 15 kg a velké plány na dovolenou změníme ze 14 dní na Bali alespoň na víkendem na Šumavě, protože přišlo vyúčtování za plyn.

Prostě nejkrásnější období v roce.

A jak prožíváte svátky vy?