Domů » Světový den manželství

Světový den manželství

Druhou únorovou neděli oslavíme Světový den manželství. Tento pohyblivý svátek vznikl v USA již v roce 1983.

Manželství je základní společenskou institucí a osvědčeným modelem soužití. Je to také odedávna jediný společensky přijatelný a veřejně přiznaný sexuální svazek. Manželství je uznávané z ekonomického, sociálního, právního i náboženského hlediska. Avšak čím dál tím častěji v něm setrváme jen pár let.

Manželství je partnerství

V manželství sdílíme starosti i radosti. Sdílíme majetek, povinnosti, zážitky, pocity, čas. Napadlo vás někdy vyčíslit služby, které manželé bezplatně poskytují sobě a svým dětem? V rámci rodiny zastáváme širokou škálu profesí. Vaříme, uklízíme, hlídáme děti, udržujeme dům a zahradu, staráme se o domácí mazlíčky, řídíme auto, ale také třeba děláme daňové přiznání, psychologa a maséra. Ať už je to z lásky, altruismu nebo z povinnosti. Toto počínání však není zcela nezištné. Dalo by se říct, že spokojení partneři fungují tak trochu na principu výměnného obchodu.

Manželství v ohrožení

Poslední dekády se vice jak polovina manželství rozvádí. Možná nejsme ochotni ustoupit ze svých nároků a trochu slevit, něco málo obětovat. Možná je to tím, že máme kam jít a můžeme si to dovolit. Nebo slepě následujeme svá srdce a novou lásku. Manželství je ale hodnota, o kterou stojí za to bojovat, zejména máme-li děti.

Manželství zatracované

Nevěnujme pro dnešek pozornost názorům, že je manželství středověký přežitek, formalita, pokrytectví a pozérství. Zapomeňme i na množství vtipů, sarkasmů a slavných výroků neméně slavných autorů na téma manželství. Není vtipné, že „manželství je hlavní příčinou rozvodu“ ani že „v autobusu poznáte manžele podle toho, že na sebe nemluví“. Můžeme se zamyslet nad tím, že „jsme si s partnerem vzali celou jeho rodinu“, nebo třeba, a to mě pobavilo, že „manželství je rozhodnutí pro nemravný život s jednou osobou“.

Manželství jako základ spokojenosti

Opravdu. Lidé žijící v manželství jsou spokojenější, zdravější a dožívají se vyššího věku. Spokojené manželství je také dobrým vzorem pro naše děti a nejlepším prostředím pro jejich výchovu. Manželství je základem pro vytvoření rodiny a bezpečného přístavu pro všechny její členy.

Život jako v pohádce

Pohádky obvykle svatbou končí, o manželství se nic nedozvíme. Pohádkový příběh ale může pokračovat, můžeme spolu žít šťastně až do smrti. Je to jen na nás. Člověk má v sobě zakódováno, že nechce být sám. Chceme mít spřízněnou duši a chceme rodinu a domov. Stojí za to, se o to pokusit. Když se to povede, je to radost sdílená, násobná a nekonečná. Je to štěstí a životní výhra.

Pokud cítíte, že je vaše manželství v ohrožení, obraťte se na odborníky z ELA. Pomůžeme vám.