Blog

ELA odborníci radí, jak na zimní depresi

Sezonní deprese nebo také sezonní afektivní porucha, je specifický druh depresivní poruchy, která se opakovaně objevuje v zimních měsících. Aktuálně na ni upozorňuje i Americká psychologická asociace ( APA ) American Psychological Association.
Projevy deprese se začínají objevovat v podzimních měsících s úbytkem světla a končí s příchodem jara. Většinou se jedná o projevy mírné až střední deprese. Hluboká deprese je u této formy zaznamenaná jen zřídka.
Důvodem je úbytek slunečního světla, které ovlivňuje hormonální hladiny v našem těle (melatonin, serotonin). Příznaky sezonní afektivní poruchy jsou stejné jako u známé depresivní poruchy. Jedná se především o ztrátu zájmu a potěšení, pokles nálady, pocit prázdnoty, úzkosti, pokles výkonnosti, větší únavu, pokles energie, poruchy pozornosti. Dále i větší podrážděnost, netrpělivost, pocit beznaděje či ustavičná nespokojenost. Zatímco je pro depresivní poruchu typické ubírání na váze, tak se u sezonní afektivní poruchy naopak objevuje větší chuť na sladké a přibírání hmotnosti. Podobně i u této formy deprese je léčba prostřednictvím psychoterapie, popřípadě farmakoterapie. U sezonní afektivní poruchy se však využívá rovněž i fototerapie, tedy terapie prostřednictvím světla.

Prevence a domácí léčba
Podobně jako všude je i zde velmi důležité dbát na zdravý životní styl. Vyváženou stravu, pravidelný denní rytmus, dostatek spánku a pravidelný pohyb. Dále můžeme svým vnitřním hodinám pomoci vstáváním do světla a pokusit se zvýšit denní svit pomocí svítidel, které budou imitovat denní světlo (okolo 4000K). Můžeme se snažit zvýšit přísun světla například i přesunutím pracovního stolu blíže k oknu či roztáhnutím žaluzií nebo záclon.

V případě podezření na tuto poruchu či zaznamenání několika zmíněných symptomů, se neváhejte obrátit na naše ELA odborníky, kteří jsou připraveni Vám pomoci nejen po stránce psychologické.

Lenka Vacková, Petr J. Kadidlo
ELA – Employer Life Assistant

https://www.apa.org/topics/depression/seasonal-affective-disorder

Další příspěvky na blogu

Exekuce, dědictví, majetkové spory … na vše je tu ELA

Exekuce, dědictví, majetkové spory … na vše je tu ELA

Do práce přicházíme i s tím, co žijeme po pracovním dni. Pokud potřebujete vnést do Vašeho finančního hospodaření pořádek, nebo pokud máte pocit, že Váš problém narůstá, nebojte se spolupráce s odborníky. Ať už řešíte exekuci, dědictví, majetkové spory či jakoukoli...

Nejsou koláče jako koláče

Nejsou koláče jako koláče

Svůj den má kde co, tak proč ne něco tak báječného, jako je koláč? A protože bez práce nejsou koláče, oslavte tento svátek tvorbou koláčových diagramů. Naučte se kompromisu podle Erharta a rozdělte koláč tak, aby si každý myslel, že z něho dostal největší díl. A taky...

Jak si říct partnerovi o obejmutí?

Jak si říct partnerovi o obejmutí?

Objímání jako "most mezi dvěma dušemi" a příčina mnoha pozitivních účinků, si rozhodně svůj svátek zaslouží. Po objetí prahneme mnohem více v době, kdy tělu dochází síly, protože objímání navozuje pocit bezpečí a sounáležitosti. Objetí je krásné, tělu i duši prospěšné...