Domů » Proč může být lepší si vypnout kameru při online schůzkách a pracovních setkáních

Proč může být lepší si vypnout kameru při online schůzkách a pracovních setkáních

Doba covidu přinesla mnohé. Museli jsme se adaptovat a v mnoha ohledech se nám to dařilo. Znamenalo to například přesunout se ještě víc do online prostředí.

Určitě většina z Vás už zažila nějakou online pracovní schůzku, kde kromě dotyčného, s kterým si voláte vidíte i sami sebe. Klasický face to face kontakt je tak obohacený o neustály obraz Vás samotných, jako byste se koukali nepřetržitě do zrcadla.

Současné výzkumy však ukazují, že je to pro nás nepřirozené, a především kognitivně velmi náročné.

👉 Mít zapnutou kameru během online callů a neustále sledovat vlastní obraz může mít několik negativních psychologických dopadů: Stálé vizuální hodnocení sebe sama může například zvýšit sebekritiku a úzkost.

👉 Lidé často vnímají své nedostatky a chyby, což může vést k pocitu nejistoty. Když se soustředíte na svůj vlastní obraz, rozptylujete svou pozornost od obsahu setkání.

❗️To může vést k tomu, že zmeškáte důležité informace nebo se nedostatečně zapojíte do diskuze.

⁉️ Představte si, že byste rovněž v běžném kontaktu měli neustále možnost dívat se sami na sebe, jak vypadáte, jak se tváříte a jak reagujete. Pro mnohé to není moc příjemná představa. Stálé sledování sebe sama může vytvářet nepřirozený pocit. Vidíte se z jiného úhlu a v jiném světle než běžně, což může vést k pocitu nesouladu mezi tím, jak se vidíte a jak se cítíte.

👉 Sledování vlastního obrazu může vést také k pokusu kontrolovat svůj vzhled a chování, což může bránit spontaneitě a přirozenosti v komunikaci.

❗️ Pokud se však stále porovnáváte s tím, jak vypadáte na kameře, může to vést ke zhoršení duševní pohody a sebevědomí.

👉 Celkově mít zapnutou kameru na sebe a sledovat se může vést k psychologické zátěži a nepříjemným emocím.

👉 Proto mnoho lidí preferuje mít kameru vypnutou a zaměřit se na obsah a interakci během online setkání.

ELA psychologové, kteří jsou součástí unikátního ekosystému ELA – Employer Life Assistant , tak tímto drobným krokem doporučují podpořit svou výkonnost a duševní pohodu.

ELA – Employer Life Assistant je více než 10 let vedoucím hráčem v oblasti podpory a rozvoje firem. Chcete vědět více o unikátní službě ELA?

Kontaktujte nás.
Lenka Vacková & Petr J. Kadidlo
ELA – Employer Life Assistant